parametry grzałek akwariowych

Przygotowanie się do założenia akwarium jest dość problematyczne. Co prawda, samo prowadzenie zbiornika również przysparza nieco obowiązków, jednak jego przygotowanie może być bardzo wymagające. Należy w tym celu przygotować nie tylko samo akwarium, ale również wszystkie sprzęty i akcesoria, jakie zostaną w nim umieszczone. Wśród nich nie może zabraknąć grzałki, czyli urządzenia pomocnego w podgrzewaniu wody oraz stabilizowaniu jej temperatury przez długi okres czasu. Ponieważ bez grzałki nie jest możliwe stworzenie środowiska przyjaznego rybom i roślinom, należy dokładnie przyjrzeć się dostępny produktom oraz zasięgnąć specjalistycznej pomocy w tej sprawie. Poniżej skupiamy się na mocy dostępnych urządzeń oraz podpowiadamy jak silną grzałkę warto wybrać do swojego akwarium. 

Grzałka – obowiązkowa czy nie? Oraz dlaczego – TAK! 

Czy grzałka jest koniecznie obowiązkowa w każdym zbiorniku? W zasadzie istnieją akwaria, które można prowadzić bez użycia grzałki. Jednak należy od razu podkreślić, że rezygnacja z tego urządzenia nie uczyni prowadzenia akwarium łatwiejszym ani wygodniejszym, a jedynie przysporzy Ci dodatkowych kłopotów oraz obowiązków. Przede wszystkim – konieczne będzie samodzielne wykonywanie pomiarów temperatury wody. Ważne jest też, by akwaria bez grzałki były ustawione w głębi pokoju, stosunkowo blisko systemu grzewczego, jednak nie bezpośrednio przy nim. Nadmierne skoki temperatury w górę i w dół są wysoce szkodliwe dla rybiego królestwa. 

Warto przy tym podkreślić, że nawet ponad 98% akwariów hobbystycznych to właśnie zbiorniki wyposażone w grzałkę. Szczególnie często wybór pada na grzałki z termostatem, odpowiedzialnym za systematyczne dokonywanie pomiarów oraz dostosowywanie zakresu pracy urządzenia do aktualnych potrzeb. 

Moc grzałki – kluczowy parametr zakupowy 

Wybierając grzałkę, nie można pominąć najważniejszego spośród wszystkich amatorów, czyli mocy jej pracy. Na tej podstawie należy dokonywać zakupu. Moc grzałki zależy przede wszystkim od samej wielkości zbiornika, który może wynosić od kilkunastu do kilkuset litrów. Ponadto, moc grzałki powinna zależeć od warunków temperaturowych panujących w danym pomieszczeniu, a także od rodzaju i gatunku hodowanych ryb (i ich specyficznych potrzeb). Warto przy tym podkreślić, że na temperaturę w zbiorniku ma wpływ nie tylko grzałka, ale również systemy oświetleniowe, które mogą uzupełniać jej działanie. 

Najczęściej przyjmuje się, że w zbiornikach o objętości 30-60 litrów, należy zamontować grzałki o mocy 50-75 W. dla zbiorników na poziomie 100-160 litrów, zaleca się wybór grzałki odpowiednio silniejszej, o mocy nawet 100-150 W. Do największych zbiorników – o objętości 300-500 litrów – zaleca się wybór grzałki pracującej na poziomie 300-400 W. Oczywiście, są to wartości uśrednione, które należy dostosować do specyfiki własnego zbiornika oraz zamieszkujących go stworzeń.

Grzałki o rozmaitych parametrach pracy oferuje internetowy sklep akwarystyczny Aquael. W jego ofercie znajdują się produkty pochodzące m.in. od polskich producentów, o najwyższym standardzie wykonania i parametrach pracy.