Przechowywanie pieniędzy na zagranicznych kontach bankowych spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. Oferta ta z roku na rok jest również coraz bardziej szeroka. Obecnie możemy bez problemu założyć typowe konto za granicą, korzystać z zagranicznych instytucji finansowych lub otworzyć przysłowiowy rachunek “na Kajmanach”. W całej operacji bardzo pomocny jest internet, a szeroka oferta usatysfakcjonuje każdego – kto szuka anonimowości, dyskrecji i depozytu w innych państwach. Poniżej prezentujemy również sposoby na przechowywanie pieniędzy za graniami o różnym stopniu bezpieczeństwa, które sprawdzą się w różnych sytuacjach.
WettStein — Konto bankowe w Irlandii przez internet
Pierwszym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na przechowywaniu pieniędzy za granicą, jest marka WettStein. To Łotewska marka finansowa działająca legalnie na rynku Unii Europejskiej. Oferuje ona otworzenie Irlandzkiego konta bankowego, z którego możemy korzystać w taki sam sposób jak z polskich kont. Samo konto otwiera nam fizycznie bank w Irlandii. Rachunek prowadzony jest w Euro i jest on obsługiwany poprzez serwis internetowy. To właśnie w nim możemy dokonywać wszystkie transakcje. Otwierając konto w WettStein mamy dostęp do swojego indywidualnego numeru IBAN, na który można przesyłać wynagrodzenie lub inne przelewy. Możemy to robić również z polski transferem międzynarodowym. Środki po zaksięgowaniu na koncie są dostępne do naszej dyspozycji. Możemy zatem wysłać je dalej przelewem lub wypalić przy pomocy otrzymanej karty płatniczej do rachunku. Marka przysyła po otworzeniu konta taką kartę listem, a my możemy płacić środkami z konta np. w sklepach, internecie lub wypłacać gotówkę z bankomatu.
Koszt założenia takiego konta jest bardzo mały i opiewa jedynie na kilka euro opłat w zależności, jakie sumy wypłacamy itp. Opłaty są porównywane do tych obecnych z polskich banków. Konto możemy założyć całkowicie internetowo. Wystarczy złożyć wniosek i je zarejestrować. Jeśli będziemy chcieli otrzymywać i wydawać większe sumy niż ok. 400 zł miesięcznie, powinniśmy się zweryfikować, czyli przesłać skan dokumentu tożsamości. Dane nie będą nigdzie udostępniane ani wysyłane do Polski. Podanie ich jest wymogiem prawnym, gdyż WettStein jest legalnie działającą firmą Europejską.
ADV Cash i konto na Belize — czy to możliwe?
Kolejnym sposobem na anonimowe przechowywanie pieniędzy jest założenie konta w tzw. raju podatkowym. W takich krajach jak Belize czy Kajmany działa bardzo wiele banków offshore. Są to banki nastawione głównie na depozyty i przechowywanie pieniędzy. Stąd też czerpią zyski i jest to ich główny profil działalności. W każdym małym kraju możemy spotkać dużą liczbę banków np. 200 lub 300 marek, co w porównaniu do Polski i kilkunastu głównych banków jest ogromną liczbą. Banki takie są mało wiarygodne i nie dają żadnej gwarancji depozytów. Wybierając jednak odpowiednie marki działające już np. kilkanaście lat lub mające dobre opinie możemy liczyć na dłuższą współpracę. W zamian za nieco większe ryzyko otrzymujemy pełną anonimowość. Banki takie proszą nas co prawda o podanie danych przy zakładaniu konta czy o wysłanie skanu dokumentów, ale nie współpracują z żadnymi organami, czy innymi państwami. Nie respektują nakazów wydanych w Unii Europejskiej czy w Polsce i nie udostępniają danych klientów żadnym komisją nadzoru itp.
ADV Cash to jeden z wielu banków tego typu. Jest on dobrym przykładem, gdyż działa jak anonimowy portfel internetowy. Otwarcie konta jest darmowe, a opłaty w postaci kilku dolarów pobierane są jedynie za transakcje czy wysłanie karty płatniczej. Po otwarciu konta możemy doładowywać go różnymi sposobami np. przelewem. Bank ten wysyła również do nas fizyczną kartę wydaną przez Visa, dzięki czemu środki z konta możemy wypłacić w bankomacie lub płacić nimi za zakupy w sklepach. ADV Cash obsługujemy internetowo w specjalnym serwisie, gdzie możemy sprawdzić aktualne saldo konta czy wykonywać inne operacje.
Konto w banku Szwajcarskim — pełna gwarancja bezpieczeństwa
Kolejnym rozwiązaniem na anonimowe przechowywanie pieniędzy — tym razem z drugiego końca skrajności są konta w Szwajcarii. Jako obywatele unii europejskiej możemy założyć takie konto osobiście lub przez internet. Opcja druga jest nieco bardziej skomplikowana i nieoferowana przez większość takich banków. Możemy konto takie otworzyć samodzielnie w oddziale w Szwajcarii np. podczas wycieczki lub złożyć wniosek internetowo a poświadczone notarialnie dokumenty przesłać kurierem. Konta takie są najczęściej płatne w cenie kilkuset złotych rocznie. W zamian za taką opłatę otrzymujemy rachunek, który chroniony jest już rozpoznawalną na całym świecie tajemnicą bankową. Szwajcaria posiada rygorystyczne prawo w tym zakresie. Za ujawnienie tajemnicy bankowej grożą wielotysięczne grzywny, a nawet więzienie. Do niedawna Szwajcaria nie udostępnia żadnych danych na temat swoich klientów, a obecnie jedynie informuje inne państwa, jeśli konkretna osoba jest ścigana za przestępstwa kryminalne. Jeśli więc nie ukrywamy pieniędzy pochodzących z przestępstwa, nie musimy obawiać się o anonimowość.
Zagraniczne konta bankowe
Zagraniczne konta bankowe mogą służyć nam do anonimowego przechowywania środków z dala od wzroku wielu osób np. rodziny czy znajomych. Otwarcie takich kont daje różne możliwości i różny poziom anonimowości oraz bezpieczeństwa. Na rynku istnieje również sporo banków w różnych krajach, które cechują się inną funkcjonalnością. Obecnie nie trzeba posiadać znacznych sum pieniędzy, aby otwierać takie rachunki. Konta za granicą umożliwiają również pełna funkcjonalność, gdyż zapewniają kartę płatniczą czy możliwości komfortowego doładowywania takiego konta. Plusem jest również możliwość przechowywania pieniędzy na nich i niefigurowania w krajowych rejestrach. Jeśli zależy nam na dużym poziomie prywatności i nie popełniamy przestępstwa celowo, ukrywając tam środki, jest to bardzo dobre rozwiązanie, z którego możemy również korzystać podczas wyjazdów zagranicznych czy na całym świecie.