Płatności kartami płatniczymi są bardzo popularne i chętnie wykorzystywane. Czasami jednak możemy paść ofiarami złodziei, a środki z karty mogą zostać nam skradzione. Wielu przestępców próbuję skanować nasze karty lub wejść w posiadanie danych, dzięki którym będą mogli dokonać płatności na nasz rachunek. Istnieje jednak kilka prostych zasad, których jeśli będziemy przestrzegać, nic złego nie powinno się przydarzyć nam i naszym kartom płatniczym. Dzięki kierowaniu się nimi będziemy mogli nadal komfortowo i bezpiecznie używać kart płatniczych upraszczając sobie procesy płatności. O jakich zasadach zatem mowa? Wszystkie najważniejsze porady i wskazówki prezentujemy poniżej.
Wybieraj odpowiedni bankomat i sprawdzaj go przed wypłatą
Pierwsza porada, z której warto skorzystać to odpowiedni wybór bankomatu oraz jego sprawdzenie przed wypłaceniem gotówki. Wiele osób wypłaca pieniądze z bankomatów bez większej refleksji, gdyż jest to proste i wygodne. Choć teoretycznie wszystkie bankomaty gwarantują podobny poziom bezpieczeństwa, niektóre z nich mogą być narażone nieco bardziej na ataki, mocowanie skanerów lub kamer. Jeśli zależy nam na bezpiecznym wypłacaniu środków, warto wybierać bankomaty zlokalizowane w placówkach banków — wewnątrz oddziału, w centrach handlowych czy w miejscach publicznych. W takich lokalizacjach trudno jest manipulować przy bankomacie niezauważenie. Omijać powinniśmy bankomaty zlokalizowane w miejscach odludnych, gdzie po zmroku nie ma zbyt dużego ruchu np. na targowiskach czy małych stacjach kolejowych.
Jeśli już wybieramy odpowiedni bankomat, powinniśmy również przed włożeniem karty sprawdzić go. Czynność ta zajmuje jedynie kilka sekund, a szybki rekonesans może uchronić nas przed utratą pieniędzy. Pierwszy “rzut oka” powinien być skierowany na cały bankomat. Powinniśmy sprawdzić, czy wygląda on naturalnie, nie ma odstających części czy widocznych śladów manipulacji. W kolejnym kroku powinniśmy sprawdzić sam wlot karty oraz klawiaturę. Przestępcy nakładają identyczne nakładki na istniejące elementy, które jednak zawierają skanery przekazujące dane złodziejom. Jeśli klawiatura lub wlot są dużo większe, lub odstają, nie powinniśmy korzystać z tego bankomatu, a podejrzenia zgłosić do oddziału banku. Warto również sprawdzić, czy bankomat nie posiada małych odstających elementów, które mogą być np. miko kamerkami.
Zakrywaj dane podczas płatności kartami w sklepach
Ważną poradą, którą powinniśmy się kierować podczas płatności w miejscach publicznych np. w sklepie czy kawiarni jest zakrywanie danych karty. Możemy robić to, trzymając zawsze jedną ze stron karty skierowaną w dół. Na karcie płatniczej widoczne są takie dane jak numer karty, kod bezpieczeństwa i data ważności. Dane te umożliwiają robienie zakupów w sieci. Niektórzy przestępcy próbują podejrzeć te dane lub je zapisać czy sfotografować. Po wyjęciu karty z portfela powinniśmy zatem np. rewers karty kierować zawsze w dół i przykładać kartę do terminala jedynie w taki sposób. Jeśli będziemy obracać kartę wielokrotnie, nasze dane mogą zostać podejrzane. To bardzo niebezpieczna sytuacja, o której wiele osób nie ma pojęcia i bez zastanowienia się dokonuje płatności kartami w sklepach.
Nie spuszczaj z oka karty płatniczej!
Kolejną zasadą, która pozwoli nam zadbać o nasze bezpieczeństwo, jest nieopuszczanie karty płatniczej z oczu. Choć pewne zasady płatności są wycofywane, to w dalszym ciągu możemy zostać poproszeni o kartę np. w restauracji czy hotelu. Nie powinniśmy jej jednak przekazywać nieznanej osobie i poprosić o możliwość samodzielnego przyłożenia karty do terminala lub przeniesienie go do nas. W ciągu kilku sekund karta nasza może zostać zeskanowana lub mogą zostać zrobione jej zdjęcia. Nigdy nie mamy pewności, kim jest osoba obsługująca nas i jakie ma intencje. Obecnie nie powinniśmy mieć problemu z osobistą płatnością, a jeśli jest ona niemożliwa, powinna nam “zapalić się lampka ostrzegawcza”. W razie kradzieży pieniędzy z konta bank najprawdopodobniej nie zwróci nam sumy, gdyż przekazanie karty osobie nieznanej będzie rażącym złamaniem regulaminu.
Płatności internetowe — tylko na sprawdzonych stronach
Płatności w internecie kartami płatniczymi to bardzo popularna czynność. Większość z nas przynajmniej od czasu do czasu robi zakupy w sieci lub opłaca inne usługi. Aby transakcje były bezpieczne, należy jednak wybierać największe i najbardziej renomowane portale. Można zaliczyć do nich zarówno serwisy aukcyjne, jak i markowe sklepy internetowe czy prywatne e-sklepy. Robiąc w nich zakupy mamy pewności, że nasze dane są odpowiednio chronione. Jeśli mamy wątpliwości lub coś budzi nasz niepokój w danym sklepie internetowym np. nieprofesjonalna szata graficzna, brak zielonej kłódki obok adresu (certyfikat SSL) czy negatywne opinie o sklepie nie powinniśmy robić tam zakupów. Przestępcy bardzo często tworzą takie sklepy, oferując w nich nieposegregowane czy niezwiązane z jedną branżą produkty w bardzo atrakcyjnych cenach. Podczas płatności przejmują nasze dane i mogą wykorzystać je do kradzieży naszych pieniędzy.
Ważną zasadą płatności w internecie jest również niepodanie danych kart płatniczych nikomu poza systemem płatności. Niektórzy przestępcy oferują np. sprzedaż przedmiotów po atrakcyjnej cenie na portalach ogłoszeniowych, a w zamian żądają podania danych karty np. w celu uregulowania jedynie opłaty za przesyłkę. W rzeczywistości wypłacają oni dużo więcej, robiąc zakupy np. za granicą. Przestrzegając tych zasad w sieci, nasze finanse będą bezpieczne.
Porada: Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszej karty płatniczej i często korzystamy z niej, używamy ją np. za granicą czy do płatności internetowych warto zastanowić się nad wyborem ubezpieczenia takiej karty. Przeważnie bank przy jej wydawaniu pyta się nas czy w cenie kilku złotych miesięcznie zdecydujemy je wybrać. Również dokupienie go osobno nie powinno być problemem. Ubezpieczenie takie asekuruje nas przy kradzieży karty lub środków z konta. Sama karta w sobie nie jest ubezpieczona, a w przypadku utraty środków, bank zwróci nam sumę jedynie wtedy, jeśli była to jego wina. Jeśli samodzielnie zgubimy kartę lub “damy ją zeskanować lub podejrzeć” w większości przypadków nie możemy liczyć na zwrot pieniędzy. Ubezpieczenie powoduje, że otrzymamy skradzione środki, nawet jest padliśmy ofiarą oszustów.