Używane części do samochodu. Jakie podzespoły opłaca się kupować z drugiej ręki, kiedy sięgnąć po zamiennik, a kiedy kupić oryginał?

0
1820

Niemal każdy właściciel samochodu prędzej czy później staje przed koniecznością wymiany drogiego podzespołu. Nawet auta najlepszych marek nie są niezawodne, a koszt niektórych części zamiennych stanowi nieraz znaczny procent wartości całego samochodu. Dlatego wielu kierowców decyduje się na zakup części z drugiej ręki. Inni wolą zainwestować w zamienniki produkowane przez alternatywne firmy. W jakich przypadkach warto decydować się na kupno części używanych, kiedy skorzystać z zamiennika, a kiedy bezwzględnie należy zastosować część oryginalną?

Co się najczęściej psuje?

Samochody poruszające się po naszych drogach to zazwyczaj auta dziesięcioletnie i starsze. Wiele pojazdów sprowadzanych jest z zagranicy, a ich historia nie zawsze bywa dobrze udokumentowana. Kosztowne usterki zdarzają się jednak nie tylko w bardzo wyeksploatowanych pojazdach, ale także w samochodach z niewielkim przebiegiem. Wiele nowoczesnych podzespołów, które znajdują się pod maską samochodów wyprodukowanych w minionym dziesięcioleciu, to urządzenia podatne na różnorodne awarie. Wśród elementów silnika wymagających napraw, warto wymienić układy wtryskowe, turbosprężarki czy skrzynie biegów. W zawieszeniu wymienia się sprężyny, amortyzatory, wahacze czy półosie. Czasami naprawy wymagają elementy karoserii, a nawet wyposażenia wewnętrznego. Zakup nowego fotela, maski, zderzaka czy klapy bagażnika bywa całkiem nieopłacalne i wtedy korzysta się z części z drugiej ręki.

Zawieszenie

Jeżeli chodzi o elementy zawieszenia, raczej odradza się kupowania używanych sprężyn i amortyzatorów. Nawet dobrze wyglądająca część metalowa może posiadać ukryte uszkodzenia. Zwłaszcza, jeśli została wymontowana z samochodu powypadkowego lub wycofanego z eksploatacji. Pamiętajmy, że zawieszenie narażone jest na działanie bardzo dużych sił i wpływ niekorzystnych warunków zewnętrznych. Dlatego używane elementy układu jezdnego nie mogą zagwarantować nam ani sprawności działania, ani bezpieczeństwa. Wahacze czy półosie to także części po których trudno poznać stopień zużycia. Na pozór dobrze wyglądający element może posiadać mocno naruszoną strukturę wewnętrzną. Zakup takiej części naraża nas na niebezpieczeństwo i dodatkowe koszty.

Silnik

Dużą popularnością na rynku wtórnym cieszą się regenerowane wtryski, elementy turbosprężarek, alternatory czy rozruszniki. Są to elementy, które podlegają regeneracji w profesjonalnych stacjach obsługi. Zakup takiego podzespołu może pomóc w przywróceniu sprawności samochodu. Jednocześnie używane części mechaniczne są o wiele tańsze od nowych. Decydując się na kupno regenerowanych wtrysków oszczędzamy sporo pieniędzy, a przy tym nie narażamy się na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Tym bardziej jeżeli elementy pochodzą z zaufanego źródła i są montowane w profesjonalnym warsztacie. To samo dotyczy turbosprężarek. Regeneracja alternatorów czy naprawa rozruszników to niemal tradycyjne już usługi zakładów mechanicznych. Dlatego nie należy się ich obawiać. Znacznie lepiej jest na przykład kupić oryginalny, chociaż używany alternator niż szukać zamiennika lub zamawiać nowy oryginał.

W silniku i elementach przeniesienia napędu do najbardziej poszukiwanych należą skrzynie biegów. W samochodach wyposażonych w przekładnie automatyczne, ich wymiana jest niemal standardem po osiągnięciu określonego przebiegu. Także nie każda skrzynia manualna jest w stanie sprostać wymogom eksploatacyjnym. Przekładnie i ich pojedyncze elementy można wymieniać na używane. Ich sprawność i tak zawsze będzie oceniona przez mechanika podczas montażu. Przy wymianie przekładni automatycznej można zaoszczędzić naprawdę ogromne pieniądze, ponieważ ich koszt potrafi przewyższyć wartość używanego samochodu.

Karoseria

Naprawy blacharskie należą do najdroższych. Ponadto ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ponieważ żaden warsztat nie dysponuje taką technologią, jak oryginalny producent karoserii. Dlatego w przypadku stłuczki czy zaatakowania karoserii korozją warto poszukać używanych elementów. Oryginalne, pochodzące z drugiej ręki klapy, błotniki, a nawet grille mogą okazać się bardzo korzystną inwestycją.

Co musi być nowe?

Pośród używanych części samochodowych dostępnych najczęściej na portalach aukcyjnych znajdują się takie, których powinniśmy wystrzegać się za wszelką cenę. Należą do nich poduszki powietrzne, używane napinacze pasów czy elektroniczne sterowniki układu ABS. Wszystkie elementy pojazdu związane z bezpieczeństwem powinny być wymieniane na oryginalne. Na liście podzespołów, które należy wymieniać wyłącznie na oryginalne, znajdują się ponadto:

  • klocki i szczęki hamulcowe
  • przewody układu hamulcowego
  • tłumiki układu wydechowego
  • przeguby układu kierowniczego i zawieszenia
  • fotele zintegrowane z pasami bezpieczeństwa lub poduszkami powietrznymi
  • układ blokady kierownicy
  • immobilisery wraz z transponderami sterowania elektronicznego
  • urządzenia przeciwwłamaniowe i alarmowe
  • przewody paliwowe
  • zawory recyrkulacji spalin
  • instalacje zasilania gazem
  • automatyczne i nieautomatyczne zestawy pasów bezpieczeństwa
  • pióra wycieraczek szyb
  • katalizatory
  • kondensatory zawierające PCB
  • sterowniki układów stabilizacji jazdy i innych rozwiązań związanych z bezpieczeństwem.

Tańsze odpowiedniki

Na zamienniki możemy pozwolić sobie w przypadku uszkodzeń elementów zewnętrznych, takich jak klamki, lusterka czy klosze reflektorów. Musimy jednak pamiętać, że nigdy nie będą one posiadały takiej jakości, jak produkt oryginalny. Jednak w niektórych przypadkach, znalezienie oryginalnej części z drugiej ręki może okazać się niemożliwe. Wtedy warto skorzystać z odpowiedników. Tańsze zamienniki sprawdzają się także w codziennych czynnościach eksploatacyjnych. Na pewno bardziej opłaca się częstsza wymiana filtrów niż jazda na zanieczyszczonym, ale za to oryginalnym filtrze powietrza czy paliwa. Czystość paliwa tłoczonego do układu zasilania odgrywa dużą rolę w poprawnej pracy silnika. Podobnie istotne jest oczyszczanie oleju, powietrza i dobra jakość pozostałych płynów eksploatacyjnych. Dlatego podstawowe znaczenie odgrywa tutaj czas ich eksploatacji, a nie samo pochodzenie elementu. W przypadku filtrów, żarówek czy płynów eksploatacyjnych mamy sporą możliwość wyboru. Warto jednak decydować się na zakup odpowiedników wysokiej jakości, produkowanych przez firmy znane na rynku.

Używane części samochodowe sprzedawane są na portalach aukcyjnych i giełdach samochodowych. Część z nich pochodzi z samochodów powypadkowych, a niektóre są nielegalnie wymontowywane z aut wycofanych z ruchu i przeznaczonych do złomowania. Prawo nie do końca reguluje kwestie obrotu częściami używanymi do samochodu. Dlatego decydując się na ich zakup powinniśmy być ostrożni i kierować się przede wszystkim względami bezpieczeństwa.